Müvekkil Girişi

Şifremi Unuttum

Müvekkil Şifremi Unuttum

Doğrulama Kodu

HaberlerAdil Öksüz'ü Serbest Bırakanlara Soruşturma

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişiminin ardından gözaltına alındıktan sonra salıverilen ve ''hava kuvvetleri imamı'' olarak bilinen Adil Öksüz'ü bütün Türkiye'nin aradığını belirterek, "Adil Öksüz ile ilgili adli süreçte görev yapanlarla alakalı HSYK bir müfettiş eliyle soruşturma başlattı" dedi. Bozdağ, darbe girişimi sonrası şu ana kadar 16 bin kişinin de tutuklandığını açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişiminin ardından gözaltına alındıktan sonra salıverilen ve ''hava kuvvetleri imamı'' olarak bilinen Adil Öksüz'ü bütün Türkiye'nin aradığını belirterek, "Adil Öksüz ile ilgili adli süreçte görev yapanlarla alakalı HSYK bir müfettiş eliyle soruşturma başlattı" dedi. Bozdağ, darbe girişimi sonrası şu ana kadar 16 bin kişinin de tutuklandığını açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk oldu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

7 Ağustos ve 15 Temmuz'un, Türkiye'de darbe yapılamayacağının herkese ispatı olduğunu ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu:

"7 Ağustos, 15 Temmuz'un mesajı nedir derseniz, bundan böyle darbelerin Türkiye'de yapılamayacağının, yapmak isteyenler olursa milletin buna asla izin vermeyeceğinin dosta ve düşmana ilanıdır. 'Ben istiklalimi de istikbalimi de tayin ederim' diyor millet. Dışarıdaki güçlerin talimatıyla hareket eden maşalar ya da içimizdeki hainler asla Türkiye'de kader tayini yapamazlar, gelecek tayini yapamazlar."
"ADİL ÖKSÜZ'Ü BÜTÜN TÜRKİYE ARIYOR"Darbe girişiminin ardından Akıncı Üssü'nde gözaltına alındıktan sonra salıverilen, FETÖ'nün "hava kuvvetleri imamı" olduğu ileri sürülen Adil Öksüz'ü arama çalışmalarının sürdüğünü bildiren Bozdağ, şunları kaydetti:

"Adil Öksüz'ü bütün Türkiye arıyor, inşallah kısa sürede güvenlik güçlerimiz onu bulunduğu yerde yakalar ve adalete teslim eder. Adil Öksüz ile ilgili adli süreçte görev yapanlarla alakalı HSYK bir müfettiş eliyle soruşturma başlattı. O devam ediyor, onun sonucuna göre bir karar verilecektir."
"SARIKAYA HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI"Bozdağ, FETÖ darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tanık olarak ifade veren Ankara Batı Adliyesi savcısı Ferhat Sarıkaya'nın durumuna ilişkin soru üzerine, "Ferhat Sarıkaya ile ilgili HSYK soruşturma başlattı. Kurul müfettişi eliyle Sarıkaya'nın durumu inceleniyor" diye konuştu.DARBE GİRİŞİMİ SONRASI KAÇ KİŞİ TUTUKLANDI?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası 26 binden fazla kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 16 bin kişinin tutuklandığını açıkladı.
Bozdağ şöyle konuştu:''Darbe girişimi soruşturmasında şu anda 16 bin civarında tutuklama, gözaltı işlemi devam eden 6 bin civarında, 7 bin 668 civarında da adli kontrol kararı verilen kişi var. Ancak bu sayılar sürekli değişiyor.''"GÜLEN KULLANIŞLI MAŞA OLMA VASFINI YİTİRDİ"Bozdağ, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in maşa vasfını yitirdiğini vurgulayarak, "Artık Fetullah Gülen, ABD için de başka bir ülke için de kullanışlı bir maşa olma vasfını yitirmiştir" dedi.

"ABD GÜLEN'İN İADESİ KONUSUNDA GÖRÜŞÜYOR"

Gülen'in iadesi konusunun ABD makamlarınca görüşüldüğünü hatırlatan Bozdağ, şunları kaydetti:

"ABD yetkililerinin bugüne kadar yaptığı açıklamalarına baktığımızda şu mesaj çıkıyor, Fetullah Gülen'in iadesi konusunu tartıştıkları, görüştükleri, bu konudaki talepleri önemsedikleri çıkıyor. Zira bugüne kadar bir iade talebi hakkında ABD makamları bu kadar bir değerlendirme şimdiye kadar yapmadılar. Biz bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz."
''EĞER VERMEZSE ABD BİR TERÖRİSTE TÜRKİYE'Yİ FEDA ETMİŞ OLACAKTIR''''Artık Fetullah Gülen, ABD için de başka bir ülke için de kullanışlı bir maşa olma vasfını yitirmiştir. Deşifre oldu artık, istihbarat okulları zinciri artık faş olmuştur'' diyen Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti:''Türkiye'de artık bu iş bitmiştir, başka ülkelerde de bitmiştir. Onun için buna yatırım yapmak, akıllı bir ülkenin yapacağı bir iş kesinlikle değildir. Bütün dünya bunun arkasında Gülen'in olduğunu biliyor. ABD'lilere empati yapmalarını öneriyoruz. Güneşin varlığını ispat için delile hacet var mı? Deliller işin sevk ve idarecisinin Gülen olduğu yönünde. İade etmek istemezse de pek çok bahane bulabilir. İade etmeme kararı da siyasi karardır. Eğer vermezse ABD bir teröriste Türkiye'yi feda etmiş olacaktır.

''İADE EDİLMEZSE ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ OLUMSUZ ETKİLENİR''

ABD için Türkiye'nin dostluğu mu Gülen'in dostluğu mu önemli? Bunu görmüş olacağız. İade etmezse ne olur? Türkiye-ABD ilişkileri olumsuz etkilenir. ABD karşıtlığı zirve yapmış durumda, nefrete doğru gidiyor.''
"ABD'NİN GÜLEN TERÖRİSTİNİ TÜRKİYE'YE İADE EDECEĞİNE İNANIYORUM"

ABD'nin, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesini dikkatle gözden geçireceğine inandığını belirten Bozdağ, "İki ülke halkı arasında olumsuzluğa yol açan, halkları olumsuz etkileyen bu tutumu ABD'nin bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğine inanıyorum. ABD yetkililerinin de ben gözden geçireceğine inandığımı ifade etmek isterim çünkü ABD büyük bir devlettir. Sonunda bu büyük devlet, o büyüklüğünün gereğini yapacaktır. Bu Fetullah Gülen teröristini Türkiye'ye iade edeceğine inanıyorum" dedi.

"İSTİHBARAT OKULLARI ZİNCİRİ ARTIK FAŞ OLMUŞTUR"

Darbe girişiminin ardından FETÖ yapılanmasının deşifre olduğuna işaret eden Bozdağ, "İstihbarat okulları zinciri artık faş olmuştur. Türkiye'de artık bu iş bitmiştir, başka ülkelerde de bitmiştir. Onun için buna yatırım yapmak, akıllı bir ülkenin yapacağı bir iş kesinlikle değildir" diye konuştu.

"NE BİLİYORSANIZ ONLARI DOĞRUCA ANLATIN"

FETÖ ile ilişkisi olanlara "bildiklerini anlatmaları" çağrısında bulunan Bozdağ, "Buradan, terör örgütüyle bugüne kadar irtibatlı olan, örgütün içinde olan, şu anda bu darbe teşebbüsü nedeniyle gözaltında, tutuklu olan veya kaçan herkese söylüyorum, ülkelerini, milletini, Allah'ını, kitabını seviyorlarsa, ne biliyorlarsa onları doğruca anlatmalıdır" dedi.

"TAKİYE YAPAN BİR ANLAYIŞTAN SÖZ EDİYORUZ"

FETÖ yapılanmasında takiyenin büyük önem taşıdığını hatırlatan Bozrağ, "Yani itikad gibi bir noktaya gelmiş. Gizle, gizle, gizle; gizlen gizlen gizlen. Bu çok önemli. Annesine, babasına, eşine, kardeşine karşı dahi kendini gizleyen tedbir, takiye yapan bir anlayıştan söz ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"MEŞRU BİR YAPI NİYE KENDİ MENSUPLARINA KOD ADI VERİR?"

FETÖ mensuplarının "kod ad" taşıdığını ifade eden Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bir yere gidiyorsunuz, orada şeffaflık varsa orada her şey iyi demektir. Ama siz gittiniz bir yere, sana hemen bir kod adı veriyor. Eğer bir yerde insanlara kod adı veriliyorsa hiç tereddütsüz orası gayri meşru, gayri hukuku, gayri dini bir yerdir. Onu görmemiz lazım. Meşru, suç örgütü olmayan bir yapı niye kendi mensuplarına kod adı verir?"

"ALTIN NESİL' DEDİLER BİR NESLİN ALTINI OYDULAR"

Örgütün yıllarca "altın nesil" yaratma çalışmalarına değinen Bozdağ, "Altın nesil' dediler, bir neslin altını oydular. Az kalsın devletimizin de altını oyacaklardı" dedi.

"İŞKENCE İDDİALARI SUBJEKTİF"

Darbecilere gözaltında işkence yapıldığı iddialarının iftiralara dayalı olduğunu vurgulayan Bozdağ, şöyle devam etti:

"Uluslararası kuruluşların işkence yapıldığı iddiaları, subjektif iddialar. Özellikle paralel yapının Avrupa ve Amerika'da lobi gücü çok yüksek. Sadece bunlar değil, Türkiye'nin aleyhine diğer terör örgütleri de çok ciddi lobiler yapıyorlar ve uluslararası örgütler, Türkiye ile görüşmeden, Türkiye'den herhangi bir bilgi, belge edinmeden, kendilerine gelen iddiaların, iftiraların gerçek olup olmadığına dair Türk makamlarına soru sormadan, cevap almadan rapor yayınlıyorlar."

"TÜRKİYE İŞKENCEYE SIFIR TOLERANS UYGULAYAN BİR ÜLKE"

Türkiye'nin işkenceye karşı yaklaşımının açık olduğuna dikkati çeken Bozdağ, "Burada gözaltına alınmadan önceki çatışma sırasında meydana gelmiş eserleri, 'gözaltından sonraki işkencenin emaresi olarak' göstermek çok büyük bir çarpıtmadır. Dosyalar açıktır. Türkiye işkenceye karşı sıfır tolerans uygulayan bir ülkedir" diye konuştu.

"İŞKENCE KONUSUNU ASKIYA ALMADIK"

Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 15. maddesini askıya aldığını hatırlatan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşkence konusunu askıya almadık, ikincisi işkenceye zaman aşımını ortadan kaldırdık, sıfır toleransı biz hayata geçirdik. Bu konudaki haberler, yorumlar, Türkiye'nin haklı mücadelesini, haklı pozisyonunu gölgelemek için bu FETÖ örgütünün mensupları tarafından bilinçli şekilde, dışarıda yaptırılan, yapılan haberler, yorumlardır. Bir kısmının da parayla yaptırıldığını buradan ifade etmek isterim."