Müvekkil Girişi

Şifremi Unuttum

Müvekkil Şifremi Unuttum

Doğrulama Kodu

HaberlerDink Davası'nda Albay Ali Öz Ve İki Jandarma İstihbarat Görevlisi Gözaltına Alındı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak, eski Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz ile jandarma istihbarat görevlisi Adnan Acar ve Musa Yıldırım gözaltına alındı. Ali Öz Hrant dink davasında tutuksuz yargılanıyordu.

Savcı Gökçü davaya yeniden atanınca

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında en son 3 Ağustos günü jandarma görevlilerinden Jandarma Uzman Çavuş Abdullah Dinç tutuklanmıştı.Dink cinayeti soruşturmasını Ocak-Aralık 2015 tarihleri arasında yürüten savcı Gökalp Kökçü 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gerçekleşen atamalarla yeniden soruşturmanın başına getirildi ve davanın seyri yeniden hızlandı.27 Temmuz’da bir yarbay, iki astsubay, bir uzman çavuş, bir yayınevi sahibi olmak üzere toplam beş kişi gözaltına alındı.31 Temmuz günü askerlerin de bulunduğu 20 kişi daha gözaltına alındı.Kökçü şüpheliler hakkındaki tutuklama talebiyle sevk yazısında, daha önce kamu görevlilerinin bir kısmı hakkında dava açıldığını ancak jandarma ile ilgili o dönem yapılan tespit ve delillere ulaşılamadığı için, cinayetin jandarma ayağının soruşturmadan ayrıldığını belirtmişti.

Savcı Gökçü FETÖ/PYD ile bağladı

Kökçü gerekçede ''Başarısız darbe kalkışmasına giden süreçte Hrant Dink cinayeti bu yolda bu amaç için attırılan ilk kurşun olması nedeniyle” diyerek 15 Temmuz darbe girişimi soruşmasını Hrant Dink  cinayeti soruşturmasıyla bağlamıştı.Bu gözaltılardan sonra Nöbetçi İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği, Jandarma Uzman Çavuş Abdullah Dinç'in, üzerine atılı "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak ve kasten öldürme" suçlarının niteliği, mevcut delil durumu, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin varlığı, suçun yasada öngörülen cezasının üst sınırı ve adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacak olması gerekçeleriyle tutuklanmasına karar vermişti. Bu kararla 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasından Hirant Dink soruşturmasına bağlantı kurulmuştu.

Dink Davası'nda Ali Öz ve jandarma görevlileri 

Aynı iddiayla iki ayrı dava açıldı 
Albay Öz hakkında Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi de yargılama yapmıştı. Öz ve 8 jandarma istihbarat personelini yargılayan Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi, dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirilmesi isteğinde bulunmasına karşın Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi dosyaları birleştirme talebini de elindeki dosyaları da reddetmişti. Bunun üzerine 2. Sulh Ceza Mahkemesi, 2011 yılında sanık Ali Öz ve Metin Yıldız’ın altı ay, Hüseyin Yılmaz, Ömer Ünalır, Okan Şimşek ile Veysel Şahin’in dört ay hapsine hükmetti. Dink ailesinin avukatları her iki mahkeme kararını da temyiz etmişti. Yargıtay, Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararı Kasım 2015 tarihinde bozdu. Birleştirmeme kararı da bozulduYargıtay ayrıca Öz hakkında 2006 Temmuz ayında öğrendiği bilgileri cinayetten sonra öğrenmiş gibi ‘Görev Sonuç Raporu’ ve ‘Haber Kayıt Bildirim Formu’na sahte içerikle düzenlemek ve haber kayıt bildirim formunu bizzat imzalamaktan açılan iki dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülmesi gerektiğine hükmetti.Ana davayla birleştirilmedi Dink ailesi avukatları, Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yaptığı yargılamanın, İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmekte olan Dink cinayeti ana davası ile birleştirilmesini istemişti. Talebi kabul eden Trabzon’daki mahkeme, birleştirilmesi talebiyle, dosyayı İstanbul’daki mahkemeye gönderdi. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi ise birleştirme talebini reddetti. (HK)